URZĄDZENIA DO FORMOWANIA DACHÓWKI

APARAT DO CIĘCIA GALET Aparat do cięcia galet zbudowany jest podobnie jak stół do ocznego cięcia cegły ; składa się on z ramy, ruchomego wózka i kabłąka z drutami do cięcia. Przez odpowiednie rozmieszczenie drutów w kabłąku określa się wymiary galet. Wózek w czasie odcinania galety przesuwa się razem z pasmem, dzięki. czemu otrzymuje się cięcie prostopadłe do osi pasma. Po odcięciu galety przesuwa się wózek ręcznie w kierunku przeciwnym do kierunku posuwu pasma, po czym wózek wraca do położenia wyjściowego.
PRASA ŚRUBOWA DO FORMOWANIA DACHOWKI Kadłub prasy składa się z użebrowanej płyty fundamentowe i dwóch kolumn połączonych poprzeczną belką. W poprzeczce osadzona jest gwintowana tuleja, w której obraca się śruba wprawiana w ruch za pomocą koła zamachowego. Śruba przesuwa w górę i w dół wytłaczak z zamocowaną do niego górną formą. Na płycie fundamentowej ustawiony jest stół z sankami, na których przesuwa się w prawo i w lewo dolna forma. Prasę wprowadza się w ruch ręcznie, co stanowi jej poważną wadę i dlatego prasy śrubowe stosuje się stosunkowo rzadko i głównie w dachówczarniach o małej zdolności produkcyjnej. W większych dachówczarniach stosuje się prasy sankowe, rewolwerowe i pasmowe.
PRASY SANKOWE MIMOŚRODOWE Prasy sankowe mimośrodowe stosuje się w małych dachówczarniach do wyrobu dachówki marsylskiej i gąsiorów. Prasy te wykorzystuje się także do produkcji gąsiorów w zakładach zaopatrzonych w prasy ślimakowe do wyrobu karpiówki. Prasa sankowa składa się z ramy, na dolnej podstawie której ustawione są sanki z ruchomym wózkiem. Na wózku umocowana jest dolna forma do kształtowania dolnej strony dachówki. Górna forma zamocowana jest na dolnej płycie wytłaczaka; mimośród przesuwa wytłaczak w dół i do góry; mimośród wprowadzany jest w ruch ręcznie lub mechanicznie za pomocą napędu składającego się z koła zamachowego i przekładni zębatej. Duże koło zębate ma 100 zębów, a małe – 9 zębów. Przy napędzie . mechanicznym w niektórych prasach koło zamachowe zastąpione jest sprzęgłem do włączania i wyłączania napędu. [przypisy: nowoczesne zadaszenie tarasu, powietrzna pompa ciepla, klinkier na schody zewnętrzne ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Artykuł dotyczy tematów: klinkier na schody zewnętrzne nowoczesne zadaszenie tarasu powietrzna pompa ciepla